میدان مغناطیسی خوشید

      ۴ دیدگاه برای میدان مغناطیسی خوشید

« به نام خدا »

خورشید از نگاه ما انسان ها یکی از زیبا‌ترین ، پر فایده‌ ترین و شگفت‌انگیز ترین آفریده‌های خداوند است . بخشش بی منت این موجود کم مانند ، شاید یکی از نمونه های بسیار خوب برای بخشایندگی خداوند باشد . ما برای برآورده کردن نیازهایی همانند نور ، گرما و … به خورشید مدیونیم .

برخی از بن‌مایه های تاریخی ، قدیمی ترین رصدخانه خورشیدی جهان را متعلق به ایرانیان میدانند که در زمان دایوش هخامنشی در نقش رستم ساخته شده است .

به هر روی ، امروزه خورشید شناسی یکی از شاخه های پر هوادار دانش است .

ساخت میدان مغناطیسی یکی دیگر از هنر های خورشید است . که کمتر درباره‌ی آن گفته شده است …

خورشید نیز همچون زمین پیرامون خود را مغناطیسی می‌کند . لکه های مشاهده شده در روی خورشید ، شکافتگی خط های طیف نوری دریافتی از خورشید و و تصاویر دریافتی از فعالیت های روی خورشید کاملاً مبتنی بر فتار مغناطیسی این ستاره است . بنابراین شناخت مغناطیس خورشید داده هایی به ما می‌دهد که می‌تواند کامل کننده‌ی دیگ یافته ها در زمینه خورشید باشد .

نظریه ای که درباره‌ی چگونگی ساخته شدن میدان مغناطیسی و الگوی حلقه ای خاص آن وجود دارد ، بر چند اصل شاده فیزیکی استوار است . بر اساس قوانین فیزیک حرکت هر ذره باردار می‌تواند منشاء خاصیت مغناطیسی شود .

در خورشید نیز مدل های ارائه شده بر همین مبنا است ؛ ذره باردار الکتریکی میتواند با جا به جایی ، یک میدان مغناطیسی بسازد . شوند (( دلیل )) ساخت میدان مغناطیسی خورشید ،  انتقال سلول های حرارتی دارای یون های مثبت و الکترون ها است .

فعالیت های مغناطیسی خورشید را میتوان با توجه به اثر زیمان آشکا کرد ؛ بر اساس اثر زیمان ، وقتی اتم در حضور یک میدان مغناطیسی تابش کند ، خط های طیف آن ، پهن تر می‌شوند .

میزان شکافتگی این خط ها ، شدت میدان مغناطیسی را نشان می‌دهد و جهت قطبش نوری خط ها نیز قطبیت میدان را در هر نقطه مشخص میکند .

میدان مغناطیسی خورشید ، بار ها و بار ها بزرگتر از میدان مغناطیسی زمین است . اما قطب های مغناطیسی خورشید ، همانند زمین ، در دو سوی مخالف هم جای نگرفته اند . الگوی میدان مغناطیسی خورشید  بیشتر زمان ها بسیار پیچیده است .

جریان های مواد باردار روی سطح خورشید سبب پیدایش میدان های مغناطیسی غول پیکری میشود که عمر این میدان ها بین چند ساعت تا چند هفته است .

این میدان های نیرومند ، مانع جریان های همرفت از مناطق داخلی خورشید به سطح آن میشوند . پس هر جا که میدان بزرگتری ساخته شده باشد ، انرژی کمتری به سطح خورشید می‌رسد و و دما در این بخش کمتر میشود که این خود باعث کاهش توان تابشی در این قسمت شده و بنابراین ، آن منطقه از دیگ بخش های خورشید تیره تر است . در این بخش ها که به لکه های خورشیدی نامدار هستند ، میدان مغناطیسی هزاران بار نیرومندتر از میدان مغناطیسی سراسری خورشید است که حتی میتواند به یک تسلا نیز برسد . در این بخش ها ، دسته هایی از خطوط مغناطیسی از سطح بیرون آمده و حلقه هایی را در اتمسفر خورشید می‌سازند . یکی از دو سر این حلقه ، قطب شمال و سر دیگر آن ، قطب جنوب مغناطیسی است . مواد گداخته در طول این میدان از لایه های درونی خورشید به بیرون زبانه می‌کشند و حلقه های زیبایی را می‌سازند . در هر دو سر این حلقه ، لکه خوشیدی پدیدار خواهد شد .

#بازگویی

بن‌مایه : محسن حکیمی ، مگنتون (( فصلنامه علمی ، فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد )) ، شماره ۳ ، بهار ۱۳۹۶ .

4 thoughts on “میدان مغناطیسی خوشید

 1. حمید

  سلام،
  مطلب خوبی بود، خسته نباشید.
  نظر شما درباره طراحی الگو یا مدلی برای توضیح جهت گیری دقیق میدان مغناطیسی خورشید چیست؟

  همان طور که اشاره کرده اید :
  “میدان مغناطیسی خورشید ، بار ها و بار ها بزرگتر از میدان مغناطیسی زمین است . اما قطب های مغناطیسی خورشید ، همانند زمین ، در دو سوی مخالف هم جای نگرفته اند . الگوی میدان مغناطیسی خورشید بیشتر زمان ها بسیار پیچیده است .”

  همان طور که زمین جهت گیری قطب های مغناطیسی مشخصی دارد، آیا میتوان برای خورشید هم چنین رفتاری پیش بینی کرد؟
  نظر شما چیست؟

  تشکر

  1. سینا نویسنده‌ی نوشته

   راستش چیز زیادی نمیدونم ولی یه پیگیری میکنم …
   البته اگر دیدگاه خودم رو بخوایید ، من میگوییم الگویی باید وجود داشته باشد البته من این الگو رو نمیشناسم ولی گمان کنم اگر چنینی الگویی وجود نداشت ، میدان مغناطیسی خورشید مدام در حال تغییر بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *